Krajobraz gór

Pogoda i roślinność Tatr

Tatry zachwycają wspaniałymi krajobrazami. W czasie górskiej wyprawy wędrujemy wśród lasów, zarośli, kosodrzewiny. Wszyscy, którzy wybierają się w Tatry muszą pamiętać o zmiennej górskiej pogodzie.

Pogoda w Tatrach może się gwałtownie zmienić

W Tatrach nawet w słoneczny dzień szczyty gór nagle mogą zostać przysłonięte przez deszczowe i burzowe chmury. Najczęściej wieje bardzo silny wiatr. W górach lato jest chłodniejsze, a zima dłuższa i bardziej śnieżna niż na wyżynach czy nizinach. Temperatura powietrza spada wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Co 100 m temperatura obniża się o 0,5°C, dlatego w wyższych partiach gór jest chłodniej niż u ich podnóży. Wiosną, kiedy w niższych rejonach Tatr nie ma już śniegu, utrzymuje się on nadal na górskich szczytach. Śnieg leży najdłużej na zacienionych północnych stokach, a w wysoko położonych żlebach może leżeć cały rok. W tatrach czasami wieje typowy dla gór wiatr halny. Jest on porywisty, silny, ciepły i wieje od południa. Zimą przynosi ocieplenie i powoduje gwałtowne topnienie śniegu, co wywołuje niebezpieczne lawiny śnieżne.

Gdy ogłoszony jest alarm lawinowy, trzeba zrezygnować z wycieczki w góry.

Piętra roślinności w Tatrach

Spadek temperatury powietrza oraz coraz surowsze warunki wraz ze wzrostem wysokości powodują, że roślinność porastająca tatrzańskie stoki układa się piętrowo. Wyróżnia się następujące piętra roślin: pogórze, regiel dolny, regiel górny, kosodrzewina, hale i turnie.

Nazwa piętra od ile do ile
pogórze do 700 m n.p.m.
regiel dolny od 700 m n.p.m. do 1250 m n.p.m.
regiel górny od 1250 m n.p.m. do 1550 m n.p.m.
kosodrzewina od 1550 m n.p.m. do 1800 m n.p.m.
hale od 1800 m n.p.m. do 2300 m n.p.m.
turnie od 2300 m n.p.m.

•Pogórze

Najniżej położone jest pogórze. Kiedyś rosły tu lasy liściaste, które zostały całkowicie wycięte. Teraz są tu pastwiska i pola uprawne.

•Regiel dolny

Nad pogórzem rozciąga się regiel dolny, sięgający do ok.1250 m n.p.m. Rośnie tu głównie las mieszany, a w nim buki, wiązły, klony, świerki i jodły. Dawniej lasy mieszane porastały cały regiel dolny. Kiedy wiele lat temu zostały częściowo wycięte, w ich miejsce zasadzono świerki.

•Regiel górny

Surowe warunki jakie tu panują sprawiają że jest on porośnięty prawie wyłącznie odpornymi na zimno świerkami.

•Piętro kosodrzewiny

Najlepiej w tych terenach radzi sobie krzewiasta sosna - kosodrzewina.

•Hale

Nad kosodrzewinami rozciąga się piętro hal, czyli łąk górskich. Warstwa gleby tutaj jest za cienka i za mało żyzna, aby rosły tu drzewa.

•Turnie

Jest tu bardzo zimno i wietrznie, a na tym obszarze nie ma gleby. Najpowszechniej występują mchy.

;)